کلاسترينگ

فهرست:

چرا به high availability  نیاز داریم؟

روش های مختلف برای رسیدن بهhigh availability  کدامند؟ (فصل 5 از منبع شماره 2)

¨             NLB (Network Load Balancing)

¨             MSCS (Microsoft Clustering Service)

 

0-Terminology

1-Quick Setup

2-Advanced Setup

3-Background Processes

4-Resources & Articles (English & Farsi)

5-Multimedia Learning

 

 


باسمه تعالی

لاحول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

بعد از چندین سال مطالعه و تجربه و نوشتن و ثبت ِ امانتی که خدا توفیق کسب شان در آی.تی[1] نصیبم کرده، در امتداد هدف کسب علم و نشر آن، و تلاش در زمینه به اشتراک گذاشتن تمام تجربه هایم در وبلاگ[2] و جمع آوری آنها، هنوز هم که موضوعی را برای نوشتن بر میگزینم، دغدغه های عجیبی برای هر چه دقیق تر بودن و ارائه ای بهتر تمام ذهنم را پر می کند.

این بار برای استفاده بهینه تر، از تمام اندک قوای فکری و تجربه ام، برای مقاله ای بهتر از قبل، از حداوند متعال استمداد بجویم.

همین جا از دوستان و همکارانی که دیری نیست با آنها آشنا شده ام، از اینکه در چنین محیطی برای کسب در آمد و تجربه مرا پزیرفتند از ایشان تشکر می کنم و خدا را شاکرم.

با همه این نوشتن ها و تجربه ها همیشه احساس ضعف و نارضایتی از وضع کنونی و تلاش برای رسیدن به وضعی بهتر را سرلوحه کار خویش قرار داده ام. اما باز هم که قلم به دست می گیرم و می خواهم مفاهیم را که تا بحال به زبان انگلیسی و با کمک اصطلاحات بیگانه در ذهنم فرو کرده ام را به فارسی به رشته تحریر در آورم، احساس ضعف دو چندان می کنم. از دوستان پیشاپیش عذر خواهی می کنم و از اینکه جسارت کرده ام و دست به کاری زدم که بالاتر ار مهارتم است و قصوری که بواسطه آن ناگزیر پیش خواهد آمد، عذر خواهی می کنم.

به هر حال به نظرم رسید که ساده ترین و موثر ترین مقاله ها و روش هایی که برایم سودمند بوده اند استفاده کنم و امید وارم که برای خواننده نیر سودمند باشد. به نظرم رسید روش های مختلف را باهم و یکجا تدوین کنم. یعنی روش های مختلفی که برای ارائه و آموزش چه نوشتاری و چه چندرسانه ای[3] و با کمک عکس و توضیحات[4]، متنی متنوع تر و و داخل حوصله و وقت خواننده ارائه شود.

1-         برای خوانندگانی که کم حوصله اند و می خواهند ابتدا برنامه را نصب کنند و نتیچه را ببینند و سپس تصمیم بگیرند که از زیر و بم کار با خبر شوند.

2-         برای خواننندگانی که بعد از انجام تنظبمات می خواهند خود را برای انواع دیگری که می توان تنظیمات را انجام داد و به نتیجه ای دیگر رسید و یا بر حسب نیاز از دیگر امکانات موجود آن، استفاده کرد، استفاده کنند. (یا بسته به محیط های بزرگ تر چگونه می توان از قابلیت های آن استفاده کرد)

3-         برای کسانی که از لمس کردن اتفاقاتی که در پشت صحنه رخ می دهد لذت می برند و یا نیاز به چنین دانشی را برای اشکالزدایی در خود حس می کنند.

4-         مقالات و منابعی که مطالعه کرده ام تا متون کنونی را استخراج کنم به همراه ترجمه فارسی آنها را در اختیارتان قرار دهم، تا اگر منابع را در اختیار ندارید و یا شما نیاز به مطالعه ی بیشتر از روی منابع اصلی را ترجیح می دهید، به مطالعه آنها اقدام کنید.

5-        

 

والسلام

سید صابر طباطبائی یزدی


موضوع: کلاسترینگ[5] و لود بلنسینگ[6]

مقدمه:

1-      انواع مختلفنسخه های ویندوز[7] سرور و تفاوت و توانایی آنها برای میزبانی سرویس Clustering

2-      انواع مختلف از سرویس ها که می بایست با کلاسترینگ هماهنگ باشند. در حقیقت توضیحی اجمالی در باره برنامه نویسی و خاصیتی است که باید سرویس آنگونه نوشته شده باشدو حتی طراح نرم افزار زمان طراحی موارد را لحاظ کرده باشد.

3-      مراحل نصب و اعمال تنظیمات در ویندوز 2000[8]

4-      مراحل پیکر بندی در ویندوز 2003 در محیط مجهز به اکتیو دایرکتوری[9]

5-      تنظیم دسترسی و موارد امنیتی[10]

6-      تجهیز (سخت افزاری) و تنظیم (نرم افزاری) منابع لازم برای ایجاد و پیکر بندی سرویس مربوطه

7-      راه اندازی و انواع نصب به صورت Active-Passive  و Active-Active و تشریح تفاوت ها و نقاط ضعف و قوت هر کدام.

8-      اجرا

9-      تست

10-   اشکالزدایی[11]


برای اینکه بعضی از سرویس ها همیشه در دسترس بوده و بدلیل اهمیت موضوعی که سرور مربوطه در حال انجام وظیفه است و یا توجیه اقتصادی مربوطه، برای رضایت سرویس گیرنده از سرویسی که از ما خریداری کرده است، مدیران شبکه که ضمانت و عهده دار این مهم شده اند باید بتوانند مشتری را در ازای وجهی که پرداخته راضی نگه دارند تا مشتریان کم نشوند و در صورت افزایش بتوان از پس بار احتمالی برآمد که این بار از شلوغی در زمان های پیک بوجود میاید.

به هر حال یک سرویس دهنده موفق سرویس دهنده ای است که بر هر هدفی که کار می کند، باید به فکر تامین مخارج از یک سمت، و گسترش و بسط دامنه کاری خود برای مشتریان خود باشد.

1)      UPS(Uninterrupted Power Supply): مهمترین و اساسی ترین نیاز قبل از هر چیز برای یک شبکه کامپیوتری، تامین برق سرور هاست به گونه ای که هم همیشه برق داشته باشیم و هم نوسانات برق نامطلوب نباشد و از بروز صدمات احتمالی به تجهیزاتی که بابت آنها هزینه زیادی شده است، جلوگیری شود. برای این کار مدیران شبکه علاوه بر تجهیزاتی که مستقیما کامپیوتری هستند، نیاز به تجهیزات پیشرفته ای هستند که برق را با کیفیتی که گفته شد در اختیار تجهیزات کامپیوتری قرار گیرد "پشتیبان بی وقفه برق"[12]

/ 0 نظر / 33 بازدید